دیوارنت
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet

مشخصات فیبر نوری مالتی مد – OM5

مشخصات فیبر نوری مالتی مد - OM5

مشخصات فیبر نوری OM5 ، فیبر نوری OM5 به عنوان اولین نوع فیبر نوری مالتی مد بهینه سازی شده جهت فعالیت با فناوری مالتی پلکس کوتاه SWDM و پهنای باند گسترده WBMMF یا Wide Band Multi Mode Fiber  شناخته می شود. مشخصات فیبر نوری OM5 توسط استاندارد  TIA تحت TIA-492AAAE در سال ۲۰۱۶ ارائه و طبقه بندی گردید، همچنین استاندارد IEC تحت طبقه بندی خود در IEC-60793-2-10 نوع فیبر A1a.4. را به عنوان OM5 شناسایی می نماید.

 

 Fiber Types and Typical Specifications
 Multimode Graded-Index
 ۵۰/۱۲۵ microns (OM5, G.651.1)   ۳/۱ dB/km (۳٫۵/۱٫۵ dB/km) ۳۵۰۰/۵۰۰ MHz-km  Optimized for WDM with VCSELs,  in wavelength range 850-950nm

 

مشخصات فیبر نوری OM5
 
 

مشخصات فیبر نوری OM5

 

فیبر نوری مالتی مد OM5 به روزترین نوع فیبر مالتی مود می باشد. و به طور خاص برای پهنای باند های گسترده طراحی گردیده است. موضوعی که فیبر نوری  OM5 را نسبت به سایر تارهای نوری مالتی مود متمایز می نماید، به کارگیری فناوری نوین مالتی پلکس کوتاه یا SWDM که نوعی تقسیم طول موج  (multiplexing) می باشد در این نوع تار نوری است. OM5 به عنوان اولین فیبر نوری مالتی مد با فناوری (WBMMF (Wide Band Multimode Fiber  می باشد که به شکل اختصاصی در برنامه های تجهیز زیر ساخت مرکز داده مورد استفاده می باشد.

با استفاده از فناوری SWDM در فیبر نوری OM5 می توان در محدوده طول موج های نوری ۸۵۰ تا ۹۵۰ نانومتر، ۱۰۰ گیگابیت جریان داده را با استفاده از یک جفت تار فیبر نوری و در نتیجه مالتی پلکسینگ کوتاه SWDM  انتقال داد. پیشرفت فناوری فیبر نوری پر کاربردترین کانکتور در این صنعت را به عنوان انتخاب اصلی زیر ساخت های پر سرعت نموده است: کانکتور LC-Duplex. فناوری OM5 از تمام فناوری های قبلی همانند OM4 و OM3 پشتیبانی مینماید.

فناوری فیبر نوری SWDM

SWDM  یک فناوری اختصاصی  مالتی پلکس در طول موج کوتاه میباشد که از چهار طول موج در محدوده ۸۵۰ تا ۹۴۰  نانومتر بهره می برد. این فناوری با ایجاد طیف نوری رنگی در محدوده ۱۰۰ نانومتری ذکر شده اقدام به جابه جایی پرظرفیت داده ها می نماید. به کمک این فناوری میتوان ۴۰GBit/s را در ثانیه با ایجاد چهار طول موج هرکدام   ۱۰Gb/s گیگابیت بر ثانیه در فیبر OM5 انتقال داد. فرستنده های SWDM با انواع راه حل های مالتی مد OM3 / OM4 / OM5 سازگار می باشند.

فناوری SWDM

حداکثر ظرفیت فیبر نوری OM5

با استفاده از ماژول های ۴۰GBase-SR4 می توان  ظرفیت ۴۰G  گیگابیت با استفاده از فیبر OM5 در مسافت های ۱۵۰ متر ارائه نمود. همچنین از مزایای دیگر  OM5  ماژول های ۱۰۰ گیگابیت سری SR4 توان انتقال ۱۰۰گیگابیت را در مسافت های تا ۱۵۰ متر فراهم می نماید که از با فیبر نوری OM4 تقریبا برابری می نماید. در حال حاضر فیبر نوری OM5 در به کارگیری فناوری SWDM و Bi-directional می تواند تا مسافت ۵۰۰ متر ظرفیت ۴۰Gb و تا مسافت ۱۵۰ متر ظرفیت ۱۰۰Gb را انتقال دهد.

 

OM4 OM5
۱۰GBbE ۴۰۰m ۴۰۰m
۴۰GbE ۱۵۰m ۱۵۰m
۱۰۰GbE ۱۵۰m ۱۵۰m
۴۰G SWDM4 ۴۰۰m ۵۰۰m
۱۰۰G SWDM ۱۰۰m ۱۵۰m
رنگ بندی فیبر نوری OM5

فیبر نوری OM5 طبق استاندارد TIA-598C دارای رنگ سبز لیمویی می باشد. با توجه به تشابه رنگ  با نوع سینگل مود APC که رنگ سبز را دارا می باشد، در مورد بوت کانکتور ها و کوپلر ها نسبت به عدم تشخیص اشتباه هوشیار باشید، فیبر نوری OM5 رنگ سبز روشن تری دارد.

 

 

کابل فیبر نوری – OM5

انواع کابل های فیبر نوری OM5 بر اساس شرایط محیطی مورد استفاده در پروژه های متفاون به Indoor ، Outdoor و IN/OUT تقسیم می گردند. از طریق لینک های زیر می توانید به اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM3 دسترسی نمایید.

 

انواع فیبر نوری – OM3

Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

تجهیزات فیبر نوری:

link

 

با سپاس فراوان

شیوا سلطانی ، مجتبی منتخبی

 

برگرفته از مقالات شرکت منتخب صنعت پارس

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*