دیوارنت
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet

فیبر نوری به خانه FTTH

فیبر نوری به خانه FTTH

فیبر نوری به خانه FTTH

 

فیبر نوری به خانه FTTH : در سال های اخیر معماری های شبکه رساندن فیبر نوری به منازل ( Fiber To The Home  به اختصار FTTH ) به منظور کاهش هزینه ها ی نصب و راه اندازی، جهت ارائه پهنای باند های گسترده تر به مشترکین توسعه یافته است ، همانند تمامی شبکه های فیبر نوری، شبکه FTTH نیز شامل مخفف ها و اختصار های متعددی می باشد که بیشتر مربوط به رساندن فیبر به قسمت های مختلف در این شبکه است که با رساندن فیبر به نقطه مورد نظر یا نقطه x شناسایی می گردد ( FTTx اختصار  “fiber to the x”  یا رساندن فیبر به نقطه x ) می باشد.

این شبکه شامل FTTC  (رساندن فیبر به  کابینت یا کافو)،  FTTN ( رساندن فیبر به گره یا node که در معنای مفهومی FTTLA مخفف “fiber to the last-amplifier ” یا رساندن فیبر به تقویت کننده آخر )که به شکل گسترده ای در شبکه FTTH    (رساندن فیبر به منازل) مورد توجه قرار می گیرد می باشد .

FTTP مخفف fiber to the premises (رساندن فیبر به محل) ، واژه ی “محل”  شامل منازل ، آپارتمان ها ، شرکت های کوچک تجاری و … می باشد، در شبکه FTTP ارتباط کافو نوری تا منزل نیز بر پایه فیبر نوری شکل می گیرد،  به تازگی نیز  FTTW مخفف fiber to wireless (رساندن فیبر به شبکه بدون سیم یا شبکه های بی سیم و سیار) نیز اضافه شده است.

هدف از ارائه این مقاله بررسی کلی شبکه FTTH بوده و سعی میگردد تا مسائل فنی نیز به شکل ساده و قابل درک عنوان گردد، آینده پیش رو ارتباطی تمامی کشورها در گرو ایجاد بستر های گسترده شبکه FTTH می باشد، ایجاد این شبکه نیاز به دانش فنی دارد چرا که موضوع تقسیم طول موج (مالتی پلکسینگ) دسترسی مشترکین بیشتری را فراهم می نماید، امروزه در اکثر کشورها ، کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه پروژه های رساندن فیبر نوری به منازل بسیار حائز اهمیت است.

البته انجام این پروژه ها نیازمند توجیح اقتصادی می باشد، برقراری ارتباطات تصویری ، انتقال تصاویر کیفیت بالا شبکه های تلویزیونی ، انتقال اطلاعات (دیتا) و ارتباط امن شبکه نوری از جمله عوامل توجیح پذیری اقتصادی آن می باشند ، البته ایجاد این بستر معمولا در جوامع با آزادی بیان و دسترسی آزاد به اطلاعات زودتر اتفاق افتاده که به دنبال آن سود مندی شبکه FTTH را نیز به همراه داشته است.

 

 

رساندن فیبر نوری به منازل

 

کابل های فیبر نوری – FTTH

کابل های فیبر نوری مورد استفاده در پروژه های رساندن فیبر نوری به منازل  FTTH در دو گروه از لحاظ شرایط پیرامونی و محل استفاده تقسیم می گردند، کابل های Indoor که عموما تک رشته از نوع فیبر نوری سینگل مود با ویژگی عدم افت در برابر خمش ( سری G.657.X استاندارد ITU-T ) و با ساختار  دراپ می باشند. فرایند اتصال نیز به دو شکل اسپلایس مکانیکی و یا اسپلایس حرارتی (فیوژن فیبر نوری) ایجاد می شود که پیشنهاد بیشتر به استفاده از نوع فیوژن فیبر نوری می باشد، چرا که افت قرارگیری و برگشتی پایین تری در مقایسه با اتصال های مکانیکی دارد، کابل های مورد استفاده در رساندن فیبر به کافو های نوری از نوع میکروداکت و یا فیبر های نوری دمشی Airblown fiber می باشند که هر دو پس از قرار گیری کانال های میکروداکت به داخل آنها دمش می گردند،‌ این دسته کابل های Outdoor شبکه  FTTH به شمار می آیند، شرکت کورنینگ مطرح ترین شرکت در صنعت  فیبر نوری و پروژه های رساندن فیبر به منازل   FTTH می باشد. که به تازگی موفق به ساخت کابل میکروداکت با ظرفیت ۲۸۸ تار فیبر نوری (کور Core ) و تنها قطر خارجی ۹٫۷ میلی متر و همچنین کابل نوری با ظرفیت ۱۴۴ کور تنها با قطر خارجی ۸  میلی متر شده اند، شاید  شرکت کورنینگ تمامی تجهیزات شبکه FTTH را (از ابتدا تا انتهاA to Z ) ارائه می نماید.

 

کابل فیبر نوری ftth

 

MiniXtend Cable with Binderless FastAccess Technology-photo Corning

 

رساندن فیبر به کافو (کابینت مخابراتی Curb ، گره Node ، FTTN )

 

FTTC، رساندن فیبر به کابینت ( کافو نوری یا مخابراتی) ، در واقع منظور رساندن فیبر به کافو های نوری یا مخابراتی است که در خیابان ها مستقر می باشند، کافو های نوری به اندازه کافی نزدیک به کاربران و مشترکین می باشند و میتوان  به کمک زیر ساخت شبکه مسی خطوط مخابراتی  ( سیم های مسی ) موجود در این کافوها که از کافو ها به منازل مهیا می باشد و در حال حاضر خانه ها را با انواع ارتباط های DSL (خط مشترک دیجیتال یا سیگنال های دیجیتال سریع روی مس) به شبکه متصل می نمایند استفاده نمود و شبکه FTTC را به منازل رساند.

شبکه FTTC اولین گام در ایجاد بستر های FTTH محسوب می گردد.پهنای باند مورد استفاده در شبکه FTTC  به عملکرد و قابلیت های زیر ساخت شبکه DSL وابسته می باشد ، بنابر این پهنای باند در مسافت های طولانی از نود به خانه روی بستر شبکه مسی به شدت کاهش می یابد.

انواع مختلفی از شبکه های  DSLیا خط مشترک دیجیتال شامل (HDSL،ADSL ، RADSL ، VDSL ، UDSL و … بیش از ۲۲  نوع مختلف( وجود دارد که عملکرد متفاوتی را در مسافت های مختلف ارائه می دهند ، از جمله بعضی از آنها که جهت بهبود پهنای باند مورد انتقال ، از جفت های بیشتری از سیم ها استفاده می نمایند. خانه هایی که نوین می باشند و دارای زیر ساخت شبکه مسی مناسبی تری هستند و همچنین در مسافت نزدیک تری به محل سوئیچ DSL  قرارگرفته اند،

می توانند از پهنای باندهای بیشتری تا حدود ۲۰ مگابیت در ثانیه برخوردار باشند، در مقابل خانه هایی که شبکه مسی قدیمی تری دارند یا مسافت های طولانی تری از سوئیچ DSL دارند، از پهنای باند کمتری برخوردار خواهند بود.

 

شبکه FTTC

 

 

شبکه FTTC

شبکه FTTC  در مقایسه با شبکه رساندن فیبر به منازل FTTH  مقرون به صرفه تر می باشد. اما عملکرد آن به کیفیت زیر ساخت شبکه مسی موجود در خانه ها و همچنین فاصله مشترکین تا سوئیچ DSL و یا مسافت آن از نود تا خانه وابسته است.

سطح خدمات این شبکه ممکن است به علت تقاضای پهنای باند بیشتر توسط مشتریان محدود شود. در مناطق قدیمی تر که از زیر ساخت شبکه مسی خطوط مخابراتی با کیفیت پایین تری برخوردار می باشند و یا با گذشت زمان دچار فرسایش گردیده اند، اجرای شبکه FTTC و شبکه DSL دشوار یا غیر ممکن است و نگهداری از آن نیز بسیار پرهزینه می باشد.

پهنای باند در شبکه FTTC

 

FTTC FTTP مقایسه

 

 

رساندن فیبر نوری به شبکه بی سیم ( سیار) FTTW

کاربران دستگاه های سیار امروزه جهت برخورداری از ویژگی ارتباط برای لپ تاپ ها ، تلفن های هوشمند و تبلت های خود نیاز به شبکه سیار یا بی سیم خواهند داشت. در سال های اخیر بسیاری از خانه ها و شرکت ها و ادارات از انواع مختلف شبکه های بدون سیم و سیار استفاده می نمایند ، به خصوص در مناطقی که شبکه های رساندن فیبر به منازلFTTH  و شبکه ارتباط DSL از طریق شبکه  FTTC جهت راه اندازی در دسترس نباشد یا از لحاظ اقتصادی سودمند تلقی نگردد.

شبکه بی سیم و سیار شامل شبکه سلولی ( شبکه همراه) می باشد که در واقع وسیع ترین راه حل شبکه ارتباطی در سراسر جهان است ، شبکه های بی سیم و سیار دیگری نیز در بسیاری از مناطق و عموما در خارج از محدوده هایی که شبکه سلولی قابل دسترس می باشند مورد استفاده قرار می گیرند، شامل شبکه های ماهواره ای، و انواع شبکه های مبتنی بر فرکانس رادیویی شامل انواع شبکه های انتقال بی سیم نقطه به نقطه (به انگلیسی: Point-to-point) که بیشتر در مناطق خارج از شهر ها و بخش های روستایی از انواع این شبکه های وایرلس و ماهواره ای استفاده می شود  که نصب و راه اندازی شبکه های کابلی مقدور نمی باشد.

البته در کشورهای نظیر کشور عزیزمان ایران نیز به علت عدم توجه به توسعه بستر شبکه ها همچنان نظاره گر نصب انواع این فرستنده ها و گیرنده های رادیویی و دکل های پرشمار در سطح شهرها هستیم که متاسفانه هم از لحاظ زیبایی شهر و هم از لحاظ ایجاد تاثیرات منفی با ارسال و دریافت فرکانس های رادیویی مضر بوده و ارتباطات منسوخ شده ای را ارائه می نمایند که در بیشتر شهرهای جهان استفاده از این شبکه ها و نصب دکل ها امروزه ممنوع می باشد.

 

فیبر نوری به شبکه سیار و بی سیم

 

وایمکس wimax و Super WiFi

البته گزینه های پیش رو استفاده از  فناوری وایمکس wimax و  Super WiFi مبتنی بر وایرلس با برد طولانی تر و قابلیت ارائه پهنای باند های گسترده تر در مقایسه با  شبکه سیستم های سلولی (شبکه همراه) و آنتن های سلولی کوچکتر(انواع ارتباط بی سیم نقطه به نقطه و …) با پوشش منطقه ای بیشتر میباشند و می توانند در هر مکانی قرار بگیرند و با فیبر نوری به شبکه متصل شوند.  هدف از ایجاد تمامی این گزینه ها ارائه پهنای باند گسترده تر به کاربران و تامین نیاز ارتباطی مشترکین می باشد.

 

 نقشه کل شبکه های کامپیوتری

 

 

عملکرد تمامی شبکه های بی سیم و سیار به شبکه ستون فقرات فیبر نوری (backbone) وابسته می باشد که از طریق آن با مرکزیت سیستم در ارتباط است. با افزایش استفاده از شبکه سیار وایرلس، تقاضا به پهنای باند های گسترده تر نیز روز به روز در حال افزایش است و این به معنای دسترسی به ترافیک بیشتر برای آنتن های محلی می باشد که سبب جذابیت هر چه بیشتر شبکه فیبر نوری متصل می باشد که وظیفه دسترسی دادن به پهنای باند های گسترده تر را بر عهده دارد.

بیشتر اپراتور های تلفن همراه در حال تبدیل ایستگاه پایه فرستنده/گیرنده BTS خود می باشند تا با استفاده از کابل های فیبر نوری نسل های جدید تجهیزات بی سیم را با قابلیت پشتیبانی از شبکه فیبر نوری به روز تر و انتقال پهنای باند های گسترده تر تجهیز نمایند. یکی از مشکلات عمده اینترنت های مبتنی بر شبکه بی سیم هزینه های قابل توجه آن چه برای مشتریان و چه ارائه دهنده آن به سبب پشتیبانی و نگهداری شبکه می باشد.

مشتریان شبکه های بی سیم و سیار بیشترین هزینه ها را برای انتقال تصاویر HD و برخورداری از شبکه wireless  چه در خانه و یا در محل کار  پرداخت می نمایند، عموما اینترنت وایرلس هزینه بسیار زیادی برای مشتریان خود به همراه خواهد داشت.

 

در ادامه به بررسی روش های ایجاد دسترسی شبکه فیبر نوری به منازل خواهیم پرداخت،

 

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

مقالات فیبر نوری:

link

 

با سپاس فراوان

شیوا سلطانی / مجتبی منتخبی

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*