دیوارنت
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet

قلم فیبر نوری – VFL تست و کاربرد

قلم فیبر نوری - VFL تست و کاربرد

قلم فیبر نوری – VFL تست و کاربرد

قلم فیبر نوری یا Visual Fault Locator به اختصار VFL یک ابزار ضروری و بسیار مورد کاربرد برای هر کیت ابزار فیبر نوری است و به عنوان اولین و تکرارپذیرترین تست فیبر نوری شناخته میشود. بر خلاف تصور قلم نوری یکی از ارزان ترین ابزارهای موجود در ابزار های لازم نصب و یا بررسی شبکه فیبر نوری شما نمی باشد. این وسیله امکان را به شما می دهد تا به سرعت شکستگی ها یا مایکروبندها ( زوایای با خمش نامتعارف) را در شبکه فیبر نوری شناسایی نمایید و همچنین فیوژن با تضعیف بالا را در فیبر نوری مالتی مود یا سینگل مود تشخیص دهید.

قلم نوری FLS-240

تفاوت بزرگ بین تست VFL و تست پیوستگی در منبع نور و توان خروجی نوری منبع نور است. VFL معمولاً از منبع نور لیزر قرمز (۶۳۵-۶۵۰ نانومتر) استفاده می کند. توان خروجی نوری لیزر معمولاً ۱ میلی وات یا کمتر است. در مورد توان قابل ذکر می باشد به دلیل قدرت خروجی نور بالا ، هرگز نباید خروجی VFL را مستقیماً مشاهده کنید. قلم های فیبر نوری Visual Fault Locator در اشکال ظاهری و اندازه های مختلفی ارائه میگردند. برخی ممکن است مانند یک قلم به نظر برسند ، برخی دیگر ممکن است در یک بازتاب سنج دامنه نوری (OTDR) قرار گیرند ، و برخی ممکن است شبیه ریموت یا تجهیزات تست کوچک باشند. دو نوع VFL وجود دارد: تماس همسطح و تماس غیر همسطح. در نوع همسطح فیبر نوری مورد آزمایش با قلم نوری تماس برقرار می کند. در روش غیر همسطح تماس VFL بدون تماس همسطح با اتصالات، فیبر نوری مورد آزمایش قرار میگیرد. برخلاف آزمایش مداوم با تستر های پیوسته نور LED ، قلم فیبر نوری VFL محدود به آزمایش فیبر نوری مالتی مود تا ۲ کیلومتر یا کمتر نیست. از VFL می توان برای تأیید استمرار فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود تا بیشتر از ۲ کیلومتر استفاده کرد. با توجه به مسئله افت نوری منبع لیزری با طول موج مرئی ۶۳۵-۶۵۰ نانومتر میتواند توسط نوع فیبر نوری ، زوایای خمش تند یا مایکروبندها ممکن است بیش از ۱ کیلومتر در فیبر نوری مالتی مود و ۵۰۰ متر در فیبر نوری سینگل قابل تشخیص نباشند. در مورد شکستن فیبر نوری از طریق ژاکت کابل فیبر نوری نیز همین امر صادق است.

نحوه استفاده از قلم فیبر نوری Visual Fault Locator

همانند تست پیوسته با سورس نوری ، اولین کاری که شما باید انجام دهید تمیز کردن انتهای کانکتور (سطح فرول) و بازرسی فرول با میکروسکوپ inspection probe است. اگر سطح فرول عاری از آلودگی و قابل قبول باشد ، می توان VFL را به کانکتور فیبر متصل نمود و دقت فرمایید نباید در این آزمایش به طور مستقیم نور را مشاهده نمایید.

 

قلم فیبر نوری EXFO FLS140

فرایند تست فیبر نوری با قلم VFL

قلم فیبر نوری VFL هسته فیبر نوری یا کر را با نور حاصل از لیزر پر می نماید. نور ناشی از لیزر فیبر نوری با شکست در زوایای تند یا ماکروبند مورد تضعیف فرار می گیرد و از کلد یا روکش هسته نمایان میگردد. نور فراری داده شده بر اثر زوایای تند در فیبر نوری معمولاً بافر اطراف فیبر نوری را روشن می کند. مایکروبند ها همیشه از طریق ژاکت قابل رویت نیستند اما به طور معمول از طریق بافر قابل رویت هستند. بسته به رنگ ژاکت ، ضخامت ، تعداد فیبرهای نوری موجود در کابل و میزان قدرت عضو یا زائده میانی ، شکست ها ممکن است از طریق ژاکت کابل فیبر نوری قابل مشاهده باشد. VFL قلم فیبر نوری و OTDR در مواقعی که وجود شکست و تضعیف از طریق تست پاور متر و سورس نوری آشکار میشود در یک تست فیبر نوری موشکافانه همراه هم یا دست به دست هم مورد استفاده قرار میگیرند. OTDR می تواند فاصله ای تقریبی از محل شکست را برای اپراتور فراهم کند. VFL به اپراتور اجازه می دهد تا شکست فیبر نوری را ببیند.

کابل های فیبر نوری تنها جایی نیستند که نور ممکن است در آن شکسته شود. نور ممکن است در هنگام خروج از کانکتور و درون فرول کانکتور شکسته شود. چنانچه نور در انتهای کانکتور شکسته شود ، با میکروسکوپ ها قابل رویت نیست.
از قلم فیبر نوری می توان برای بررسی زوایای تند ایجاد شده در فیبر نوری استفاده کرد. با این حال ، مایکربندها اجازه نمی دهد تا نور به همان اندازه به درون بافر و ژاکت نفوذ نماید و باعث شکستن فیبر نوری شود. Macrobends و فیوژن های فیبر نوری با افت زیاد در یک بازرسی یا تریس OTDR علائم یکسانی را ایجاد می نمایند. VFL اجازه می دهد تا یک فیوژن فیبر نوری با افت بالا را شناسایی نمایید. در نوع کریمپ واضح تر از شرینک حرارتی نیز می باشد. داشتن قلم فیبر نوری برای هر مدیر شبکه و کارشناس نگهداری شبکه فیبر نوری و همچنین تیم های نصب و راه اندازی بر اساس استاندارد ضروری می باشد. چنانچه از کیفیت پیگتیل ها اطمینان ندارید حتما قبل از انجام فیوژن تست بصری قلم نوری را انجام نمایید.

قلم فیبر نوری بر اساس محیط استفاده و مسافت های اندازه گیری مورد انتخاب قرار می گیرد. چنانچه بیشتر در شرایط صنعتی قرار دارید یا تیم نصب می باشید بهتر است از قلم های نوری با پروتکل های محیطی IP20 استفاده نمایید بهترین مثال برای آن مدل FLS-240 می باشد که با شماره فنی FLS-241-UNIV شناخته میشود. چنانچه در محیط های اداری و کارگاهی کمتر آلوده قرار دارید میتوانید از مدل های بدون پروتکل های محافظتی استفاده نمایید مانند KE-850 و یا FLS-140

آداپتور تبدیل قلم فیبر – ۲٫۵mm به ۱٫۲۵mm 

همانطور که میدانید فرول های کانکتور های فیبر نوری عموما در ۲ سایز۲٫۵mm ماننند SC,FC,ST,E-2000 و ۱٫۲۵mm مانند LC اراپه میگردند. بر همین اساس عموم قلم های نوری براساس سایز ۲٫۵mm تولید میگردند و برای پوشش تمامی کانکتور ها آداپتور مخصوصی جهت تبدیل سایز ۲٫۵mm به ۱٫۲۵mm میلی متر تعبیه گردیده و قابل تهیه می باشد کع بیشتر برای کانکتور های LC یا F-3000 میباشد.
قلم فیبر نوری ساده ترین و اولین گام جهت تایید عملکرد شبکه نوری می باشد. انتخاب مناسبی داشته باشید تا تکرار سرمایه گزاری ننمایید.

 

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های شبکه مسی  :


link

 

با سپاس فراوان

مجتبی منتخبی

برگرفته از مقالات شرکت منتخب صنعت پارس

دیدگاه‌ها (۲)

*
*

  مجید گودرزی پاسخ

  آیا میتوان با قلم فیبر نوری لینک های بالاتر از ۱۰ کیلومتر را تست زد؟

   سید مجتبی منتخبی پاسخ

   متاسفانه خیر.
   این فرایند سنجش را میتوان با منبع نوری و پاورمتر به نتیجه برسانید.
   بدلیل رنگی بودن لیزر قلم نوری جهت سنجش بصری با عملکرد در دامنه طول موج رنگی ۶۵۰ نانومتر حداکثر برد آن معمولا زیر ۱۰ کیلومتر می باشد.
   https://docs.msp-ict.com/Optical-Light-Source-FLS-300-Field-Network-Testing-fa.html