دیوارنت
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet

خطرات نصب شبکه فیبر نوری

خطرات نصب شبکه فیبر نوری

خطرات نصب شبکه فیبر نوری

خطرات نصب شبکه فیبر نوری، جالب است بدانید که بیشتر افراد و متخصصین زمانی که صحبت از ایمنی در نصب شبکه فیبر نوری به میان می آید اولین نکته ای که در ذهن این افراد تداعی میگردد خطرات و آسیب های احتمالی ناشی از تابش نور لیزر به چشم ها می باشد. ممکن است تصوری از برش های لیزری روی سطح های مختلف از ذهن آنها  نیزعبور نماید، گرچه این تصور درزمان کاربرد خاص لیزر در صنعت های برش لیزری صحیح است اما فناوری حرکت نور و لیزر عبوری در فیبر نوری کمی دورتر از نوع های خاص لیزر است. در واقع ایمنی و محافظت از چشم ها یک مبحث مهم می باشد اما معمولا نه در برابر نور حرکتی در فیبر نوری، با این حال نصب شبکه فیبر نوری بدون خطر نمی باشد.

 

ایمنی در کار فیبر نوری

ایمنی چشم ها

 

منبع های فیبر نوری مورد استفاده در انتقال اطلاعات در شبکه فیبر نوری به ویژه LED ها در شبکه های محلی و حتی منبع های با فناوری لیزر توان بسیار اندکی در مقایسه با فناوری با برش لیزری دارند. حتی توان نور خروجی از منابع دستگاه های OTDR و سیسستم های مالتی پلکس طول موج وحتی تقویت کننده های نوری که در مقایسه با LED ها توان بیشتری دارند بازهم در مقایسه با ماشین ها و ابزار های برش لیزری توان بسیار اندک و پایینی دارند.

نوری که از فیبر نوری خارج می شود به شکل یک مخروط پخش می شود، بنابراین هرچه چشم دورتر از انتهای فیبر باشد، میزان توانی که به چشم میرسد کمتر خواهد بود. چنانچه شما از عینک طبی استفاده می نمایید در نظر داشته باشید که عینک می تواند تمام نور را به طور چشمگیری به چشم شما متمرکز نماید، باید از فیلتر های مادون قرمز برای کاهش خطر نور مادون قرمز نامرئی استفاده نمایید.

بیشتر نور مادون قرمز در لینک های فیبر نوری در طول موجی قرار دارد که نمی تواند به راحتی به چشم شما نفوذ نماید چراکه توسط آب موجود در سطح چشم جذب می گردد.

نور در محدوده ۱۳۰۰ تا ۱۵۵۰ نانومتر بعید است که به شبکیه چشم شما آسیب برساند، اما ممکن است به قرنیه یا لنز آسیب برساند.

یک قلم فیبر نوری لیزری معمولی که دارای پرتوهایی است که در حال کولیمیت (گسترش نیافته) عمل مینماید و در طول موج شفاف (۶۵۰ نانومتر) قابل مشاهده است، جایی که چشم شفاف است، احتمالا خطر بیشتری برای شبکیه چشم نسبت به نور نامرئی فیبر نوری است.

اما به هرحال در نظر داشته باشید که این سخن که هرگز به نور عبوری داخل فیبر نوری نگاه نکنید مگر اینکه مطمئن باشید سورس به آن متصل نمی باشد قابل تامل است. از آنجا که نور بیشتر لینک های نوری مادون قرمز میباشد، شما نمیتوانید آن را ببینید، و این بدان معنی است که نمیتوانید بگویید که آیا با نگاه کردن به آن نور وجود دارد یاخیر.

به هرحال در نظر داشته باشید که روش اندازه گیری و صحبت درباره توان فیبر نوری با اندازه گیری با پاور متر فیبر نوری می باشد. همچنین در همین جا دوباره اشاره مینمایم که هرگز مستقیم به نور قلم فیبر نوری نگاه نکنید و سعی نماید انعکاس نور را در سطح مناسب با زاویه ۶ اینچ مشاهده فرمایید.

به هنگام کار و سربندی فیبر نوری تنها علتی که همواره به آن اشاره میگردد تا ازعینک ایمنی استفاده نمایید قطعات  شیشه ای اضافه فیبر نوری که توسط برش تار در دستگاه کلیور ایجاد شده می باشند است ، چنانچه این قطعات به چشم شما نفوذ نمایند شما به اورژانس بیمارستان انتقال خواهید یافت. این قطعات شیشه ای بسیار نازک و خطرناک ممکن است دراثر مالیدن چشم ها خطرات جدی برای کارشناسان و متخصصان نصب شبکه فیبر نوری ایجاد نمایند بنابر این پیشنهاد می گردد از عینک ایمنی حتما استفاده نمایید.

ایمتی چشم

ایمنی فیبر نوری

 

همانطور که اشاره شد قطعات شکسته شده شیشه ای فیبر نوری که هم اکنون در اثر آماده سازی برای فیوژن ویا اتصالات مکانیکی ایجاد گردیده اند میتوانند بسیار خطرناک باشند. درنظر داشته باشید که با برداشتن آخرین لایه روکش میکرومتری رنگی از روی تارهای نوری شما با تار نوری بی رنگی مواجه میگردید که ترکیبی از کوارتز یا مواد شیشه ای شفاف به همراه پلاستیک می باشد، موادی که در شرایط طبیعی تجزیه ناپذیر یا به شدت عمر طولانی در تجزیه پذیری دارند. بدلیل قطر میکرونی و بسیار نازک این قطعات شاید با یک موچین و یا با یک ذره بین میتوانید آنها را پیدا کنید. جهت کم کردن احتمال پخش شدن این مواد ما همانند کلاس های آموزشی فیوژن همواره پیشنهاد مینماییم در صورت امکان روی سطوح تیره و مشکی فعالیت را انجام نمایند.

بدیهی است که در نزدیکی منطقه کار نمیتوانید تغذیه نماید. ضایعات فیبر می تواند به غذا یا نوشیدنی وارد گردیده و ممکن است بلعیده شود. ضایعات می تواند در سیستم گوارش شما نفوذ کنند و با خونریزی داخلی شما به دنیای ابدی خواهید شتافت.

ایمنی مواد

برای انجام اتصالات فیبر نوری و فیوژن از پاک کننده های شیمیایی مختلف و چسب ها به عنوان بخشی از فرایندها استفاده می شود. روش های معمول برای دست زدن به این مواد باید بررسی گردد. اگر مطمئن نیستید که چگونه با این مواد برخورد کنید، از سازنده بخواهید تا MSDS را در اختیار شما قرار دهد. همیشه در مناطق و محیط های دارای تهویه مناسب فعالیت نمایید. جلوگیری از تماس این مواد با پوست تا حد امکان، و جلوگیری از استفاده از مواد شیمیایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند. حتی ایزوپروپیل الکل ساده، که به عنوان پاک کننده استفاده می شود، قابل اشتعال است و باید با دقت مورد کاربری قرار گیرد. پیشنهاد میگردد لینک های زیر را حتما مشاهده فرمایید تا همواره برای آماده سازی فیبر نوری و برداشتن روکش ها از دستکش های مناسب استفاده نمایید.

https://docs.msp-ict.com/images/PDF-Files/didp_fact_sheet.pdf

https://docs.msp-ict.com/images/PDF-Files/dinp_fact_sheet.pdf

 

 

ایمنی حریق

ایمنی حریق

در نظر داشته باشید که دستگاه فیوژن با عملکرد قوس الکتریکی و حرارت اتصال دو تار را انجام میدهد در نتیجه مطمئن باشید که در محیطی که فعالیت سربندی را انجام میدهید گازهای خطرناک و قابل اشتعال موجود نباشند.

فیوژن های فیبر نوری هرگز در منهول ها انجام نمی گیرند مطابق استاندارد احتمال وجود گازها در منهول ها و همچنین پخش قطعات شیشه ای میتواند بسیار خطرناک باشد.بر اساس استاندارد حتی در ژرف ترین مناطق اقیانوس تا عمیق ترین چاه ها و منهول ها باید کابل های فیبر نوری برای سربندی به سطح آورده شوند. همچنین کشیدن سیگار در هنگام انجام فیوژن ممنوع می باشد و علت آن امکان نفوذ خاکسترهای سیگار و ایجاد کثیفی  بر روی محل جوش می باشد و همچنین علاوه بر آن احتمال انفجارها به علت حضور مواد قابل احتراق را افزایش می دهد.

ایمنی الکتریکی

همانطور که میدانید شبکه فیبر نوری بخاطر ماهیت انتقال اطلاعات بر پایه ارسال و دریافت پالس های نوری در پروژه های صنعتی و به خصوص در کنار کابل های فشار قوی بدلیل عدم تداخل الکترومغناطیسی مورد کاربری قرار می گیرد. در گذشته چندین بار شنیده شده بود که برخی از افراد به هنگام نصب کابل های فیبر نوری شوک الکتریکی اندکی دریافت کرده بوده اند زمانی که کابل فیبر نوری در کنار کابل های فشار قوی قرار گرفته بوده اند، اما شما نیز بهتر است بدانید در زمان کار کنار خطوط فشار قوی برق و یا کار با کابل های فیبر نوری هادی خطر برق گرفتگی شما را نیز تهدید می نماید. کما اینکه به تازگی دو نفر از کارشناسان در کشور انگلستان به دلیل قرار گیری در میدان مغناطیسی به هنگام نصب کابل فیبر نوری هوایی بر اثر برخورد spark جان خود را از دست داده اند.

نکات ایمنی:

تمام مواد غذایی و نوشیدنی ها را از محل کار سربندی فیبر نوری دور نگه دارید. اگر ذرات فیبر ناخود آگاه توسط کارشناسان و پیمانکاران مصرف شود، می توانند باعث خونریزی داخلی شود و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

پوشیدن پیش بند یکبار مصرف برای به حداقل رساندن ذرات فیبر در لباس خود امری ضرروی است. ذرات فیبر باقی مانده در لباس های شما میتوانند بعدا به مواد غذایی و نوشیدنی های مصرفی شما وارد شوند. در صورت امکان از لباس های یکبار مصرف استفاده نمایید.

همیشه عینک ایمنی با محافظ جانبی و دستکش های محافظ بپوشید. تکه های فیبر نوری را به عنوان یک تهدید جدی برای موجودات زنده بدانید.

هرگز به طور مستقیم به انتهای کابل فیبر نگاه نکنید تا اینکه مطمئن باشید که در انتهای دیگر منبع نور وجود نداشته باشد. از پاورمتر فیبر نوری استفاده نمایید تا مطمئن شوید فیبرعاری از نور است. در نظر داشته باشید که شما نور مضر را نخواهید دید.

هنگام استفاده از قلم فیبر نوری با کنترل مداوم، فیبر را از زاویه حداقل ۶ اینچ دور از چشم خود به منظور تعیین اینکه آیا نور مرئی وجود دارد بررسی نمایید .

فقط در محیط های با تهویه مناسب اجازه فعالیت را کسب نمایید.

هنگام کار با سیستم های فیبر نوری چشم های خود را لمس نکنید تا کاملا شسته شوند.

تمام مواد قابل احتراق حهت اطمینان خاطر از هیترهای ذوب شرینک ها دور نگه دارید.

تمام قطعات فیبر که پس از برش به جای مانده اند را در یک مکان امن قرار دهید.

هنگامی که کار تمام می شود، محل کار خود را کاملا تمیز نمایید.

هنگام کار با سیستم های فیبر نوری از دخانیات استفاده نکنید.

در صورت امکان روی سطح تیره و مشکی فعالیت سربندی و فیوژن را انجام دهید.

مصرف کننده نهایی را مطلع سازید که فعالیت شما بسیار برای سلامتی پر مخاطره است و نیاز به فرایند پاکسازی و نظافت پس از سربندی در هر محیطی حتی محیط های بیرونی امری ضروری می باشد و بلافاصله پس از اتمام فعالیت سربندی پیشنهاد میگردد محل را پاکیزه و نظافت نمایند.

در نظر داشته باشید که بحث درباره میکرون می باشد و در پارامتر های میکرومتر همواره چشم های غیر مسلح را از دیدن خود بی نصیب می گذارد.

سرعت نور

نکات ایمنی

اینها مسائلی هستند که برای کار با خیال راحت باید مورد توجه قرار گیرند!

۱-   سعی نماید ابتدا صنعتی که قرار است به آن جهت انجام کارهای فیوژن مراجعه نمایید را خوب شناسایی نمایید. لازم است بدانید که روی سکوهای نفت و گاز نیازمندیها و توانایی های متفاوتی در مقایسه با کار در صنایع معدن دارد بنابر این هرگز تصور ننمایید که با حضور در معدن توانایی انجام فیوژن روی سکوی نفتی را نیز دارید.

چنانچه با گروهی از کارشناسان نصب روبرو شدید حتما نکات فنی را پرسش نمایید تا مطمئن شوید که فرایند اجرا و انجام فیوژن را آموزش دیده باشند و مجرب نیز باشند.

کارشناسان فیوژن و پیمانکاران می بایستی موارد زیر را همواره در نظر بگیرید:

ایمنی سایت پروژه

ذخیره سازی مواد

پارکینگ و امکانات ترابری

امکانات حمام / تمیز کردن

در دسترس بودن وسایل کمک اولیه

فاصله مناطق کاری

خطرات برق گرفتگی

نزدیک ترین بیمارستان یا درمانگاه

گرفتن مجوز های ضروری، چنانچه کارشناس مراجعه کننده بیماری خاصی دارد می بایستی آن را مطرح نماید.

مسائل پاکسازی و آماده سازی جهت سربندی

خطرات آب و هوا

مناطق کار نا امن مانند کار در ارتفاع و …

مسائل ساخت و ساز هوایی مانند کار روی پل های مرتفع و فعالیت در کوهستان

مسائل مربوط به ساخت و ساز زیرزمینی (DIG-800)مانند تونل ها و مترو

پیشنهاد میگردد حتما پس از انجام کار فیوژن محیط را به خوبی پاکسازی نمایید. ممکن است قطعات شیشه ای بسیار خطرناکی در محلی که کار فیوژن در آنجا صورت گرفته وجود داشته باشند.

با سپاس فراوان

مجتبی منتخبی

دیدگاه‌ها (۰)

*
*