دیوارنت
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet
فروشگاه اینترنتی دیوارنت divarnet

کانکتور زدن فیبر نوری – اتصال

کانکتور زدن فیبر نوری - اتصال

کانکتور زدن فیبر نوری – اتصال

 

کانکتور زدن فیبر نوری – اتصال دهنده های مکانیکی همان ابزارهای تراز کننده ای میباشند که انتهای دو  فیبر را با فرایند اتصال توسط ضریب شاخص معینی به وسیله چسب یا ژل به هم متصل می نمایند.

 

اتصال دهنده مکانیکی

photo by CORNING

انواع مختلفی از اتصال دهنده های مکانیکی تا کنون عرضه گردیده است، مانند تیوب های شیشه ای کوچک یا گیره های فلزی شیار V ، تجهیزات مورد نیاز جهت انجام اسپلاس مکانیکی ارزان هستند، در صورتی که خود اتصال دهنده ها گران میباشند. بیشتر اتصال دهنده های مکانیکی جهت ترمیم شبکه های فیبر نوری استفاده میگردند و با هر دو نوع سینگل مود و مالتی مود سازگاری کامل دارند و با تمرین و استفاده از کلیور ( برش دهنده مقطع یا شکاف دهنده فیبر )  باکیفیت مانند کلیور هایی که برای اتصالات فیوژن مورد کاربری قرار میگیرند می توانند اتصال با کیفیتی را ایجاد نمایند .

اتصال دهنده مکانیکی فیبر نوری

photo by CORNING

آماده سازی فیبرها

اسپلایس مکانیکی

photo by FOA

فرایند اتصال برای تمامی انواع اسپلایس های مکانیکی یکسان می باشد.

اولین قدم استریپ یا برداشتن روکش تار آماده گردیده می باشد ،پس از برداشتن روکش تمیزکردن و انجام کلیو یا برش فیبر ها گام بعدی فرایند آماده سازی اسپلایس میکانیکی می باشد.

بافر اولیه را با استریپر جهت دسترسی به اندازه مناسبی از تار فیبرنوری استریپ می نماییم.

سپس فیبر را با دستمال و الکل تمیز مینمایم (پیشنهاد میگردد از دستمال بدون پرز استفاده شود)، با استفاده از کلیور فیبر ها را درجهت مشخص با اندازه مناسب برش می نماییم، توصبه میگردد جهت ایجاد کلیو مناسب. استفاده از یک کلیور با کیفیت  مانند آنهایی که برای کلیو جوش فیبر نوری یا فیوژن فیبر نوری استفاده میشود باعث  بالا بردن دقت و همچنین افت پایین تری در اتصال مکانیکی میگردد..

 

ایجاد اتصال مکانیکی

فیبر را به داخل اتصال دهنده مکانیکی وارد می نماییم. بیشتر اتصال دهنده ها طوری طراحی شده اند که میزان طولی مشخصی از تارفیبر نوری که بافر آن برداشته گردیده را میتوان در آنها را وارد نمود.

فیبر را باگیره در محل مورد نظر اتصال نگه می داریم بعضی ازاسپلایس ها هر دو فیبر را توسط یک گیره نگه میدارند. همین فرایند را برای فیبر نوری دیگر نیز تکرار می نماییم ، میتوان با استفاده از یک قلم نوری با عملکرد خطا یاب بصری دقت فرایند را بالا برده و آن را  بهینه نمیاییم. چناچه انتهای فیبرها در جهت مشخص و صحیح قرار گرفته باشند نور لیزر منبع نوری ( قلم نوری ) در انتهای لینک قابل رویت است.

در این مرحله به آرامی یکی از فیبرها را  به کنار کشیده و میچرخانیم و دوباره وارد اتصال دهنده مکانیکی می نماییم تازمانی که نورقابل رویت کاهش یافته و اتصال با حداقل افت ایجاد گردد.

یکی از پیشرفته ترین روش های اتصال مکانیکی استفاده از دستگاه های Unicam  به همراه کانکتور ها و اتصال دهنده های مکانیکی کورنینگ می باشد.

 

 

Corning Unicam

photo by CORNING

 

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های شبکه مسی  :


link

 

با سپاس فراوان

شیوا سلطانی / مجتبی منتخبی

برگرفته از مقالات شرکت منتخب صنعت پارس

دیدگاه‌ها (۱)

*
*